Nükleer anlaşmanın asıl kazananı bölge halkları olmuştur

11- Türkçe (Turkish)

Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İran Nükleer anlaşmasının asıl kazanan tarafının bölge halkları olduğunu bildirdi.

Lübnan'ın OTV kanalına verdiği demecinde Nasrullah, bu anlaşmanın çok önemli yankılarının olacağını ve bu anlaşmada asıl kazanan tarafın kuşkusuz bölge halkları olduğunu söyledi.

Bölgede bazı Arap yönetimlerin bölgesel bir savaş çıkarmak peşinde olduklarını, ancak böyle bir savaşın ateşinin tüm bölgeyi yakacağını ve İran'ın nükleer anlaşmasının en önemli etkisinin bu savaş bulutunu bölge üzerinden uzaklaştırmak olduğunu belirten Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasının bir başka bölümünde ise Amerika'nın İran ile ilişki kurmak peşinde olduğunu belirterek, ABD'nin İran karşısındaki siyasetlerinin değiştiğine tanık olduklarını ancak İran'ın bu konuda acele etmediğini ve ihtiyatlı davrandığını söyledi.

İran İslam Cumhuriyetinin bölge ve dünyadaki önemini vurgulayan Hizbullah Genel Sekreteri,  İran'ın bölgenin çok önemli bir ülkesi olduğunu ve kendilerinin birçok konuda İran'a danıştıklarını söyledi.

http://turkish.irib.ir/haberler/dis-haberler/item/292277-nasrullah-n%C3%BCkleer-anla%C5%9Fman%C4%B1n-az%C4%B1l-kazanan%C4%B1-b%C3%B6lge-halklar%C4%B1-olmu%C5%9Ftur

Write a comment

Comments: 0